Mobile Navigation

Site Header & Navigation

HR Planning and Development Director CZ Copy

 

CASE STUDIES

View in English
View in Czech

Industry

Czech

 

Assignment

One of the leading integrated building materials solutions providers in the Czech Republic with operations in more than 50 countries around the world, approached Hays Executive to recruit an HR Planning and Development Director for one its business units.

 

Solution

After the job profile was finalised, we started the search process according to our methodology. Our research team approached five of our client’s competitors, which resulted in two highly experienced professionals expressing their interest in the roles.

 

Result

We presented the two candidates within two weeks. Both were invited to interview and the client decided not to see any more candidates, as they were happy with the calibre of individual provided. After many rounds of interviews, conference and video calls, the candidate was offered the job, which was accepted. Hays Executive managed to source exceptionally highly skilled individuals and we have since collaborated with the client on further assignments.

Průmysl

Czech

 

Zadání

Náš klient je jedním z předních poskytovatelů integrovaných stavebních řešení v České republice, kde provozuje 47 betonáren, 7 štěrkoven a cementárnu. Firma je zastoupena ve více než 50 zemích po celém světě, kde zaměstnává přes 63.000 lidí. Hays Executive byl požádán o vyhledání vhodného kandidáta na pozici personálního ředitele pro oblast plánování a rozvoje pro jejich jednu obchodní jednotku (Českou republiku a Polsko) se sídlem v Praze.

 

Řešení

Ihned po zadání pozice začal náš tým aktivně pracovat dle naší metody.

 

Výsledek

Během 2 týdnů byli klientovi představeni 2 zkušení kandidáti a oba byli pozváni k osobním schůzkám. Následně se klient rozhodl vzhledem ke kvalitám stávajících kandidátů nenabízet pozici dalším uchazečům. Po několika videokonferencích a telefonických i osobních jednáních dostal kandidát nabídku, kterou se rozhodl akceptovat.

Hays Executive vyřešil toto zadání na vysoké profesionální úrovni s výborným ohlasem ze strany klienta a zahájil tak naši velmi úspěšnou spolupráci.